Eko taksa / Ekološka taksa
Eko taksa predstavlja naknadu koja se plaća za zaštitu i unapređenje životne sredine, a propisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara. Ova taksa ima za cilj da obezbedi sredstva koja će se koristiti za različite ekološke projekte i inicijative.
Promene u rokovima
Prema novim izmenama propisa koje su usvojene u oktobru 2023. godine, rok za podnošenje prijava za eko-taksu je pomeren sa 31. jula na 30. april 2024. godine. Ove izmene će se prvi put primeniti prilikom podnošenja prijava i utvrđivanja obaveza plaćanja za 2024. godinu.
Plaćanje eko-takse
Eko-taksa će se ubuduće plaćati kvartalno, što znači da obveznici moraju izvršiti uplatu u roku od 15 dana od isteka tromesečja, počevši od trenutka kada dobiju rešenje za 2024. godinu. Ukoliko rešenje ne stigne na vreme, obveznici su dužni da nastave sa mesečnim plaćanjem do trenutka kada dobiju zvanično rešenje.
Obveznici eko-takse
Nove odredbe preciziraju ko je obavezan da plaća ovu taksu. Fizička lica, stambene zajednice i udruženja koja ne ostvaruju prihode na tržištu više nisu obveznici eko-takse, kao ni preduzetnici koji su u mirovanju. Obavezu plaćanja imaju pravna lica, preduzetnici, kao i ogranci stranih pravnih lica koji deluju na teritoriji Srbije i čije aktivnosti utiču na životnu sredinu.
Visina eko-takse
Visina eko-takse određuje se prema negativnom uticaju koji preduzeće ima na životnu sredinu, kao i vrsti delatnosti koju obavlja. Ukupna naknada ne može biti veća od 0,4% ukupnog prihoda ostvarenog u prethodnoj godini.
Zaključak
S obzirom na sve navedeno, važno je napomenuti da svi obveznici moraju biti svesni novih rokova i pravila kako bi izbegli potencijalne kazne koje mogu iznositi između 10.000 dinara do dva miliona dinara za nepoštovanje poreskih obaveza.